Joga Uniwersalna

 

Universal yoga (joga Uniwersalna) – to kompleks zasad i pryncypiów jogi jako nauki, jest to niezmienna nazwa, która stanowi podstawę głównego znaczenia jogi. To kompletny system, zawierający uniwersalne metody naukowe oraz metody praktycznego rozwoju osobowości na poziomie wszystkich osłon człowieka.

Najpierw kilka słów o autorze jogi Uniwersalnej

Andrej Lappa jest jednym z najbardziej wykwalifikowanych i najbardziej znanych międzynarodowych nauczycieli jogi. Przez całe życie wiele podróżował, zamieszkiwał i studiował w krajach wschodu: Mongolii, Indiach, Nepalu. W czasie praktyk i pracy w zawodzie, Andrej zdobył unikalne doświadczenie, które pozwoliło mu całkowicie zrozumieć istniejące wcześniej techniki jogi, zorganizować, uprościć, uzupełnić je zgodnie z celami praktykujących jogę i doprowadzić do naszych czasów.

Uniwersalny styl obejmuje zarówno najlepsze cechy metodyczne innych istniejących stylów jogi, jak i osobiste autorskie projekty Andreja.
W stylu Uniwersalnym nie ma ciężkich praktyk ograniczających indywidualną kreatywność praktykujących. Wyznawcy tego stylu mogą go swobodnie modyfikować i bezpośrednio praktykować na swój sposób z wyjątkiem dwóch podstawowych zasad: praktykujący zawsze musi być wolny i świadomy.
Słowo „joga” w zasadzie oznacza „jedność”. W jodze Uniwersalnej uważamy, że istota ludzka jest jedna, ale to nie tylko ciało fizyczne, leczrównież ciało energetyczne, emocjonalne, intelektualne i duchowe. Tylko spójny rozwój wszystkich tych ciał (lub osłon) daje nam harmonię i jedność ze światem zewnętrznym oraz wewnętrznym.

W związku z tym dla każdego z tych ciał (osłon) w jodze Uniwersalnej są swoje ćwiczenia:
– asany (postawy) do osłony fizycznej
– pranajamy (ćwiczenia oddechowe) – osłona energetyczna
– kontrola i zmiana ras (form psychicznych) – osłona emocjonalna
– dharana (koncentracja) i dhjana (kontemplacja) – osłona psychiczna
– świadoma kontrola zachowań społecznych – osłona duchowa oraz karma
Joga Uniwersalna oznacza praktykę, która obejmuje wszystkie wyżej wymienione osłony.

Metoda rozwoju jogi Uniwersalnej jest prosta. Nasz nauczyciel Andrej Lappa porównuje to do nauki pisania: najpierw uczymy się wykonywania asan – poszczególnych liter, następnie uczymy się łączenia liter w słowa – za pomocą vinyas (dynamicznych więzadeł), które są wykonywane razem w rytm oddechu. Słowa zaczynają nabierać poczucia energii. Następnie należy napisać całe zdanie – w trakcie praktyki wykonywane są kompleksy składające się z asan i vinyas, połączonych między sobą oddechem.

Na zajęciach staramy się uczyć „pisma yogi” metodą Andreja Lappy.
Fizyczne ciało człowieka może mieć odpowiednio dużą liczbę form. Ale liczba jest ograniczona. Ograniczenie to powstaje przede wszystkim przez budowę ciała. Istnieje pewna gibkość w naszych stawach: przedłużenie i kompresja, skłon w jedna i druga stronę, skłon do przodu i do tylu, obrót w prawo i lewo. Ćwiczenia w jodze Uniwersalnej przeznaczone są dla każdego z tych możliwości.

Jedna z innowacji Andreja Lappy to asany dla rąk. Andrej porównał gibkość stawów stóp do dłoni, a następnie dodał do praktyki jogi asany dla rąk we wszystkich kierunkach. W dalszym ciągu Andrej wraz ze swoimi uczniami wzbogaca praktykę jogi Uniwersalnej nowymi asanami. Na przykład, jednym z koniecznych warunków pozytywnego zaliczenia egzaminu jest wymyślenie nowej asany. Inna cecha jogi Uniwersalnej to budowa Mandali z asan, vinyas, pranajam, mantr i wizualizacji z obrotami w przestrzeni. Dla wygody ruchów w przestrzeni praktyka jogi Uniwersalnej odbywa się na dwóch matach położonych krzyżem, w ograniczonych warunkach praktyka może być także wykonywana na jednej standardowej macie do jogi.

Wizyta w naszym studiu pomoże Ci w zapoznaniu się ze światem Jogi Uniwersalnej. Praktykując razem z nami, poczujesz zbalansowany efekt energetyczny dzięki unikalnym, poprawnie wybudowanym schematom praktyk. Dolącz się do nas:)